Dvojni avtorski večer članov EnKnapGroup

Dvojni avtorski večer članov EnKnapGroup
Kar ostane (What Remains) in Kaj se zgodi, ko se dotakneš (What Happens When You Touch It)
En večer, dve predstavi članov mednarodnega plesnega ansambla EnKnapGroup, ki prepletata različne medije in discipline! Člani skupine, ki so na domačem odru v Španskih borcih in v produkciji Zavoda EN-KNAP doslej predstavili že več avtorskih projektov, so tokrat ustvarjali v tandemu in trojcu (Tuza, Štefanec / Hellsten, Dunne in Mezei). Tesno ustvarjalno sodelovanje plesalcev EnKnapGroup z vizualnimi ustvarjalci – študenti Akademije za vizualne umetnosti AVA – je porodilo vizualno in scensko kompleksni predstavi. Gib je spojen z vizualnimi elementi (film/video, scenografija), besedilom in avtorsko glasbo.
Čeprav sta se avtorski tandem in trojec na ustvarjalno popotovanje odpravila ločeno, pa ju je naključje prineslo na sorodna vsebinska izhodišča: obe predstavi raziskujeta polji podzavesti in domišljije: realnosti, sanj, spominov in fantazij ter neuresničenih želja, skrite agresije, žareče lepote, obsesij, najslabših možnosti in nadčloveških sposobnosti.
Ana Štefanec, Tamás Tuza:
What Remains (Kar ostane)
s polomljenimi krili vztrajamo pod sivim nebom
na tla padajo umazana peresa
in zbudimo se v črno-belem svetu
še vedno razboleni od zmedene blaženosti čustev
epizodni liki so preigravali glavne vloge
v tem velikem skupnem filmu
ki mu bomo vsi priča
če za vselej izginemo iz časa
toda dotlej stopamo po monotoni neuporabnosti
drug drugega teptamo v blato
da bi razumeli
da ni konca
(Lumma Sz)
What Remains (Kar ostane) je interdisciplinarna multimedijska predstava, ki združuje gib, film, glasbo in literaturo. Svoja temeljna konceptualna izhodišča išče v romanu Življenje pred seboj pisatelja Romaina Garyja (knjigo je izdal pod psevdonimom Emile Ajar), a ne stremi k neposredni adaptaciji, temveč si znotraj različnih medijev prizadeva delovati romanu komplementarno, kot dodatek, kot izmišljeno poglavje. Zgodba, ki jo gradita film in doganje na odru, nam tako naslika preplet realnosti, sanj, spominov in fantazij, skozi slednje pa izrisuje neizbežno povezane obrise groze in lepote obenem.
Koncept in izvedba: Ana Štefanec, Tamás Tuza
Ekipa pri filmu:
Režija: Matevž Jerman
Fotografija: Matevž Jerman, Borut ’Bučo’ Bučinel, Tamás Tuza
Snemalec: Borut ’Bučo’ Bučinel
Koncept scenarija: Matevž Jerman, Ana Štefanec, Tamás Tuza
Scenarij: Matevž Jerman
Nastopajo: Ana Štefanec, Tamás Tuza, Milaj Isildur, Riba 5, Riba 16
Pripovedovalec: Branko Završan
Avtorska glasba: Luka Ipavec
Oblikovanje zvoka: Luka Ipavec
Montaža videa: Matevž Jerman
Kolorist: Tamás Tuza
Tehnična podpora (video): Luka Curk, Gal Škrjanec Skaberne
Oblikovanje svetlobe: Borut ’Bučo’ Bučinel, Hotimir Knific
Oblikovanje scenografije: Sanja Vatič (AVA)
Asistenta scenografinje: Kristina Mehle (AVA), Hotimir Knific
Oblikovanje kostumov: Ana Štefanec, Tamás Tuza, Julija Travančić
Izvršna producentka (film): Julija Travančić
Ekipa pri predstavi:
Scenografija: Ana Štefanec, Tamás Tuza
Tehnična izvedba – luč: Hotimir Knific
Tehnična izvedba – zvok in video: Omar Ismail
Tehnična podpora: Luka Curk (vodja tehnične ekipe), Leon Curk, Gal Škrjanec Skaberne
Izvršna producentka (predstava): Tanja Skok
Ida Hellsten, Luke Thomas Dunne, Bence Mezei:
What Happens When You Touch It (Kaj se zgodi, ko se dotakneš)
"Nenadome je sonce tako močno zažarelo, da so žarki pretrgali oblake, razklali zemljo in mi prebili obraz, tako da je v glavi nastala velika luknja. Nobene bolečine nisem čutil in dejansko sem se lahko dotaknil žarka. Izpulil sem si ga iz glave in postal je laserski meč!"
Predstava se odvija med telesnim in miselnim, in se premika iz racionalnega, linearnega, logičnega sveta v svet imaginacije. Gre za igro nemogočih dogodkov in izkrivljene resničnosti, ki je napolnjena z osebno in kolektivno zavestjo in podzavestjo. Oder se spremeni v razčlenjena vrata v nek drug svet. Komuniciramo s svojimi mislimi, idejami in željami, s svojim ne-smislom, nelogičnimi zgodbami, absurdnostjo, ki nas ohranja pri zdravi pameti, neuresničenimi željami, skrito agresijo, žarečo lepoto, nagnusnimi podrobnostmi in bizarnimi povezavami, obsesijami, najslabšimi možnostmi in nadčloveškimi sposobnostmi. Dobrodošli na igrišču misli. Kako so videti skozi vaše oči?
Koncept, koreografija in ples: Ida Hellsten, Luke Thomas Dunne, Bence Mezei
Oblikovanje svetlobe: Leon Curk
Izvirna glasba: Jérôme Li-Thiao-Té
Oblikovanje scenografije: Zala Kobe, Živa Petrič (Akademija za vizualne umetnosti – AVA)
Tehnična izvedba: tehnična ekipa Španskih borcev (Luka Curk (vodja tehnične ekipe), Leon Curk, Omar Ismail, Hotimir Knific, Gal Škrjanec Skaberne)
Izvršna producentka: Tanja Skok
V sodelovanju: AVA - Akademija za vizualne umetnosti
Zahvale: Luka Curk, Eric Dean Scott, Endre Mezei, Tanja Skok, Jaka Šimenc, Katarina Škaper, Ana Štefanec, Goran Pakozdi, Julija Travančić, Marija Zidar
__________________________________________________
Sodelovanje s študenti Akademije za vizualne umetnosti AVA poteka v okviru v okviru multidisciplinarne platforme v razvoju, ki je svoj dom dobila v Centru kulture Španski borci. Platforma, v kateri poleg akademije AVA sodeluje tudi Visoka šola za umetnost Univerze v Novi Gorici, omogoča in spodbuja sodelovanje med ustvarjalci v umetnosti, študenti umetniških akademij in izkušenimi mentorji ter mladim ustvarjalcem pomaga premostiti vrzel pri vstopanju v svet realne produkcije. Študentje tako ne sodelujejo le pri študijskem projektu, ampak z uveljavljenim plesnim ansamblom pri dejanski produkciji, uprizorjeni za splošno javnost.
Člani EnKnapGroup so v okviru ansambla pod umetniškim vodstvom Iztoka Kovača v šestih letih obstoja ustvarili 16 celovečernih predstav s kar 24 uveljavljenimi domačimi in tujimi avtorji. V letih 2012 in 2013 pa so opravili serijo odmevnih gostovanj po nekaj največjih evropskih plesnih festvalih in prizoriščih s predstavo Iztoka Kovača OTTETTO. V kratkem pa bodo predstavili tudi plesni film Vašhava, ki zaokrožuje plesno produkcijo EN-KNAP in ga je ustvaril uveljavljeni avtorski tandem režiser Sašo Podgoršek in koreograf Iztok Kovač (več na: www.en-knap.com/vashava).
Z namenom razvijanja in odpiranja lastnih avtorskih glasov pa člani pripravljajo tudi svojo avtorsko produkcijo. V okviru Zavoda EN-KNAP so člani EnKnapGroup (v različnih zasedbah ansambla) doslej pripravil že več samostojnih avtorskih projektov: Growing Like Kids - GLK – Dogodek in Povzetek (Gyula Cserepes, Luke Thomas Dunne, Katja Legin, 2010), Dotik (Luke Thomas Dunne in Vanessa Abreu, 2011), CTRL-ART-DEL (2012, Gyula Cserepes, Tamás Tuza, Luke Thomas Dunne, Ana Štefanec) ter Motion Pictures (2012, Tamás Tuza, Omar Ismail).
« Napovednik|Ples in gledališče
Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90