Fragile Matter (Krhka snov) in Ubuntu

Fragile Matter (Krhka snov) in Ubuntu

Dvojni plesni večer

V okviru mednarodnega programa Uvoz-izvoz v produkciji Zavoda EN-KNAP, ki predstavlja vrhunsko mednarodno produkcijo sodobnega plesa in sodobnih uprizoritvenih umetnosti, bomo v maju predstavili plesno skupino BODHI PROJECT Eksperimentalne akademije za ples iz Salzburga SEAD. V Španskih borcih bo skupina uprizorila predstavi Fragile Matter (Krhka snov) koreografov Christine Gouzelis in Paula Blackmana (Jukstapoz) ter Ubuntu Site Ostheimer.

FRAGILE MATTER (KRHKA SNOV)
Predstava je kratka študija telesa kot metafore: lahko je samo s seboj v vojni ali je svoj zaveznik. Lahko bitko ali travmo preživi ali se preda. Skupina plesalcev, ki potuje skozi vizualne in fizične pokrajine, razkriva napetosti med temi temami ter plasti svojih intimnih svetov izkuša skozi lastno telo. Skozi ples spregovori neizrekljivi jezik, ki je vedno tu, a prelomljen.

Koreografija kolektiva Jukstapoz ni izvirna le zato, ker občinstvo takoj v začetku pritegne in ga popelje s seboj, pač pa tudi zaradi načina, na katerega spretno splete plesne in scenske elemente. Predstava se navdihuje pri klasiki Charlieja Chaplina Veliki diktator ter tematsko obravnava principe diktature, ter zajema elemente gledališča, lutk ter filma, s katerimi ustvari prepričljivo atmosfero in razkriva edinstven avtorski jezik. Jasna zgodba občinstvu omogoča, da se poglobi v predstavo in da ga prevzame čustvena izvedba. 

Koreografija je nastala med rezidenco Christine Gouzelis in Paula Blackmana v Hongkongu. Predstava je bila nominirana za najboljšo koreografijo na Hong Kong Dance Alliance, leta 2014, evropsko premiero pa je doživela letošnjega februarja na salzburškem festivalu New Faces New Dances.

“Veliki diktator Charlieja Chaplina služi kot temelj tej raziskavi človeškega telesa, toda osredotoča se na temo diktature in revolucije... Energični prizori spominjajo na vojaške vaje ter se izmenjujejo z liričnimi trenutki ... Vznemirljiva predstava premore bogato zvočno podobo, ki trde elektronske ritme
prepleta z baročno glasbo.” (Salzburger Nachrichten, 10.2.2016)

UBUNTU

Koreografinja Sita Ostheimer je predstavo poimenovala z istoimensko južnoafriško besedo, ki združuje filozofijo sodelovanja skupine in bi jo lahko prevedli kot »biti drug drugemu človek«. Temelji na južnoafriški filozofski ideji, ki jo pogosto prevajajo tudi kot "humanizem do drugih". To, zaradi česar je koreografija Site Ostheimer tako izvirna, ni le njen edinstveni gibalni jezik, pač pa tudi način, kako prepleta svetlobo, ples in glasbo ter zgradi vzdušje. Svet Ubuntuja je ganljiv, težko opredeljiv in s svojo elegantno in brezšivno montažo podob vabi v svoj objem.

V predstavi Ubuntu si plesalci vsaj za kratek trenutek ogledajo izsečke svojega življenja. Večinoma niso prepričani, ali gre za preteklost, sedanjost ali prihodnost. Poskušajo zbrati pretekle trenutke in spomine ter si jih vedno znova ogledati, kot bi si ogledovali album fotografij svojega življenja. Sitina koreografija osvetljuje te trenutke, ki pa nato znova zdrsnejo v ozadje in temo. Zdi se, kot  da so plesalci s svojim ekspresivnimi, tekočimi, senzualnimi in zemeljskimi gibi združeni tako s svetlobo kot temo. Kakovost in ritem materiala igrata veliko vlogo pri izražanju sporočila predstave. Plesalci se povsem osvobodijo tega, kar vedo na fizični ravni, ter se gibljejo iskreno in instinktivno

Koreografija je nastala med štiritedenskim sodelovanjem koreografinje s sedmimi mladimi plesalci mednarodne skupine Bodhi project v Salzburgu.

Rečeš mi: “Poglej naju in povej, kaj vidiš?”
Koliko drugi manipulirajo z mano in koliko sam manipuliram s seboj?
Koliko mene preostane, če tebe ni?

Poskušamo znova in znova, začenjamo vedno znova in znova. 

V primerjavi s širjavami in starostjo vesolja 
naša življenja niso niti utrip.
Poglej naju. To sem jaz, to si ti, to sva midva.
Sem, ker sva.

“Poglej naju, kaj vidiš?”
Znova in znova, začni znova.


Salzburško Eksperimentalno akademijo za ples – SEAD je leta 1993 ustanovila Susan Quinn z namenom, da postane center za izobraževanje in izpopolnjevanje sodobnih plesalcev in koreografov ter hkrati dinamičen prostor za predstavitev sodobne plesne umetnosti. SEAD je danes akreditirana akademija z več kot 100 mednarodnimi študenti in rezidenčnimi umetniki. Izobražuje na štiriletnem dodiplomskem programu iz sodobnega plesa ter na dveh enoletnih podiplomskih programih za koreografe in plesalce. SEAD je vozlišče različnih eksperimentalnih sodelovanj, nudi podporo rezidenčnim umetnikom, kot prostor kulture, namenjen širši javnosti, pa ponuja izobraževalne programe za odrasle in otroke ter organizira različne dogodke iz polja sodobnega plesa in performansa.

Podiplomska sodobnoplesna skupina BODHI PROJECT je pričela delovati leta 2008 na salzburški Akademiji SEAD na pobudo Susan Quinn. Rezidenčno skupino sestavljajo študenti, ki so zaključili dodiplomski program iz sodobnega plesa oziroma so v zadnjem letniku programa. Namen projekta je povezati študente s profesionalnim okoljem, v katerega vstopajo, ter jim omogočiti kvalitetno ustvarjanje in predstavitev svojega dela. Projekt BODHI podpira mlade profesionalne plesalce in nove pristope h koreografiji.

Skupina je usmerjena v ustvarjanje in nastopanje. V zadnjih šestih letih je ustvarjala s številnimi poznanimi imeni sodobnega plesa, med katerimi so Nigel Charnock, Martin Nachbar, Zoë Knights, Maya Lipsker, Matija Ferlin, Anton Lachky, Jozef Frucek, Linda Kapetanea, Magdalena Reiter, Matej Kejžar, Diego Gil, Jelka Milic, Robert Clark, Stella Zannou, Marco Torrice. S svojimi deli je nastopala po Avstriji, v Nemčiji, Franciji, Veliki Britaniji, Belgiji, na Poljskem, Nizozemskem, Švedskem, v Španiji ter Italiji na festivalih in gledališčih.

Ubuntu
Ubuntu
Fragile Matter
Fragile Matter

« Napovednik|Ples in gledališče

Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90

 

Produkcija: SEAD BODHI PROJECT


V okviru programa:

MAJSKI PLESNI VAL, 12.-31. maj
(9 predstav + filmska projekcija = 25 eur)

Nakup paketa vstopnic na blagajni ŠB.


FRAGILE MATTER (KRHKA SNOV)
Koreografija: Christine Gouzelis & Paul Blackman (Jukstapoz)

Performerji: Alan Fuentes Guerra, Beno Nowak, Federico Valenti, Nathalie Baert, Luka Svajda, Nefeli Kadinopoulou-Asteriou, Sami Similä, Young-Won Song

Glasba: Murcof, Ben Frost, Alessandro Scarlatti, Amon Tobin, Jozef Van Wissem, Devo

Besedilo: Charlie Chaplin (“Veliki diktator”)

Oblikovanje svetlobe: Luca Sirviö
Lutke: Dimitris Nassiakos
Trajanje: 30 min

UBUNTU
Koreografija: Sita Ostheimer

Performerji: Alan Fuentes Guerra, Fanny Didelot, Federico Valenti, Elina Pohjonen, Nefeli Kadinopoulou-Asteriou, Sami Similä, Young-Won Song

Glasba: Adrien Casalis
Asistenta: Carl Crochet, Judith Nagel

Oblikovanje svetlobe: Sita Ostheimer
Trajanje: 22 min

SEAD Bodhi Project podpirajo Zvezna vlada Avstrije, ter Okrožje in Mesto Salzburg.


V oviru mednarodnega programa Uvoz-izvoz v produkciji Zavoda EN-KNAP, ki kontinuirano prinaša vrhunsko produkcijo mednarodnih uprizoritvenih umetnosti v Španske borce.
   


 


Velika dvorana

Trajanje: 70 minut

Vstopnice:
10/6* eur (*študenti, dijaki, upokojenci, brezposelni, hendikepirane osebe).

 

Center kulture Španski borci
Zaloška 61
1110 Ljubljana

Blagajna:
+386 (0)1 620 87 90

Uprava:
+386 (0)1 620 87 84

Email:
info@spanskiborci.si

Zemljevid

Kako do nas