S.K.I.N. – EKG, z glasbenima gostoma Tomažem Gromom in Andrejem Fonom

S.K.I.N. – EKG, z glasbenima gostoma Tomažem Gromom in Andrejem Fonom

Plesna predstava

Predstava S.K.I.N. – EKG (prvič izvedena l. 2003 v koreografiji Iztoka Kovača in Julyena Hamiltona) se navdihuje po odmevnem romanu Curzia Malaparteja Koža (La Pelle, 1949), ki se odvija v Neaplju leta 1943. Premagano mesto preplavljajo prostitucija, dvojna morala in napol zakopana telesa, vse pod nadzorom ameriških zaveznikov, ki ne razumejo prav dobro, zakaj so sploh tam.

V predstavi z nepredvidljivo in unikatno strukturo plesalci sproti določajo zaporedje vnaprej pripravljenih in na licu mesta ustvarjenih sekvenc, kritiško ost originalne predstave pa poantirajo z dobro mero ironije in duhovitosti.

Uprizoritev, ki od sodelujočih zahteva nenehno pozornost, vsakokrat dopolnjuje in stopnjuje gostujoči glasbenik – tokrat se bodo plesalci stalne plesne skupine EnKnapGroup soočili z glasbenimi izzivi Tomaža Groma in Andreja Fona.


Mednarodna skupina EnKnapGroup, ki jo je leta 2007 ustanovil Iztok Kovač, je v tem trenutku edini stalni ansambel za sodobni ples v Sloveniji in ima od leta 2009 ima svoj domicil v Centru kulture Španski borci. Od svoje ustanovitve je ansambel sodeloval z več kot 30 slovenskimi in mednarodnimi koreografi ter gledališkimi režiserji, ter ustvaril več kot 20 celovečernih predstav in plesni film. Svoj repertoar predstavlja z več kot 50 uprizoritvami letno na domačih odrih ter rednimi mednarodnimi turnejami.

Tomaž Grom je študiral je kontrabas na Brucknerjevem konzervatoriju v Linzu in se izobraževal na več glasbenih delavnicah (David Friesen, Barre Phillips, Gerry Hemingway, Peter Kowald, Marc Abrams...). Nastopal je v najrazličnejših zasedbah, gostoval na številnih festivalih po Evropi in Kanadi, ustvaril avtorsko glasbo za številne gledališke, plesne in lutkovne predstave. Je programski vodja serije zvočnih ciklov Con-Fine Aperto, Zvokotok,  Neforma in festivala Neposlušno. Še posebej se posveča raziskovanju razširjenih tehnik igranja kontrabasa v kombinaciji z elektroniko. Že od leta 2006 koncipira, predava in vodi delavnice na področju elektro-akustične in improvizirane glasbe, sprva delavnico z naslovom Maksimatika in od leta 2009 delavnico Raziskava-Refleksija.  Aktiven je bil v zasedbah Alzheimer3, Tilt, Muskafiber, Bast, triu Čučnik/Pepelnik/Grom, kvartetu Doneda-Kocher-Sambolec-Grom, v zasedbi za njegov projekt „Sonce in sončice po vsem svetu“, etc. Njegovi najbolj aktualni zasedbi sta Trojnik in Samo Gromofon – s slednjimi vodi tudi delavnice za najmlajše. Redno sodeluje s pesnikom Primožem Čučnikom, vokalistko Ireno Tomažin, idr. ter kot solist. V zadnjem času je igral s priznanimi tujimi glasbeniki, kot so Seijiro Murayama, Jonas Kocher, Michel Doneda, Nate Wooley, Guillaume Viltard in Roger Turner. Izdal je približno deset avtorskih zgoščenk z različnimi glasbeniki, v devetdesetih je bil na turneji z Doug Hammond trio ( Sonny Simmons, Doug Hammond) po Nemčij in Avstriji; z Zlatko Kaučič trio po Portugalski in Španiji; solo po Kanadi. V zadnjem desetletju redno igra po celotni Sloveniji, z zasedbo Trojnik je bil v letu 2015 na turneji po Italiji, Avstriji, Srbiji in na Madžarskem.
Aktiven je v performensu – 5 projektov v produkciji Zavoda Sploh, Gledališča Glej in Via Negativa; v različnih intermedijskih projektih – predstavljenih v okviru festivala Earzoom, Sonica in Performa Maribor; piše avtorsko glasbo za gledališče in film in sicer za več kot 60 projektov v Sloveniji, na Hrvaškem, v Srbiji in v Italiji.
Sodeloval je pri številnih nagrajenih predstavah in filmih - nagrada »dr. Djuro Rošič« (RS); Grand prix za najboljšo predstavo na Mednarodni festival gledališke klasike, Vršac (RS); Grand prix Zlati lev (HR); Nagrada Ardalion (RS); nagrada na 63. festivalu profesionalnih pozorišta Vojvodine (RS); Vesno za najboljši kratki film; in še Nagrade Bijenala crnogorskog teatra 2014 za avtorja zvočne kompozicije (ME).
Leta 2007 je prejel Zlato ptica za glasbo, leta 2008 Pečat Erasmus EuroMedia za zgoščenko Sonce in sončice po vsem svetu. 2015 pa so mu podelili  nagrado Ksenije Hribar - oblikovalec zvoka in glasbe v zadnjih dveh letih - Gibanica.

Andrej Fon je multi-inštrumentalist in glasbeni pedagog. Bil je član bendu Strahuljarji, s katerim so koncertirali po Sloveniji, na Hrvaškem, v Italiji, na Madžarskem in na Nizozemskem. Igra pri bendu Žoambo Žoet Workestrao, v skupini Horda Grdih, Kraški solisti, Barka tone in bele plombe. Pri različnih glasbenih projektih je sodeloval s: Tomažem Gromom, Ireno Tomažin, Seijirom Murayamo, Ryusom Fukuharo, Francescom Cuso, Vidom in Joštom Drašlerjem, Vitjo Balžalorskim, Ivanom Volaričem-Feom ter skupino Salamandra Salamandra, ŠKM bando, Ruins Matador… Izdal je kantavtorski plošči: Dorem ifasola v solati (2001), Olfamož Omahuj! ( 2013) ter sodeloval pri več ploščah zgoraj naštetih zasedb. Nedavno je izdal svoj album pri založbi RŠ, kjer sodeluje več kot deset drugih glasbenikov.
 

« Napovednik|Glasba|Ples in gledališče

Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90

 

Produkcija: Zavod EN-KNAP

Koncept: Iztok Kovač
Ustvarjalci in izvajalci: EnKnapGroup (Luke Thomas Dunne (GB), Ida Hellsten (S), Bence Mezei (H), Jeffrey Schoenaers (B), Ana Štefanec (SLO))
Glasbena gosta: Tomaž Grom in Andrej Fon
Oblikovanje svetlobe v živo: Jaka Šimenc
Vodja vaj: Tanja Skok
Izvršna producentka: Marjeta Lavrič
Produkcija: Zavod EN-KNAP


Velika dvorana

Trajanje: 60 minut

Vstopnice:
6*/10 eur (*študenti, dijaki, upokojenci, brezposelni)

 

Center kulture Španski borci
Zaloška 61
1110 Ljubljana

Blagajna:
+386 (0)1 620 87 90

Uprava:
+386 (0)1 620 87 84

Email:
info@spanskiborci.si

Zemljevid

Kako do nas