14

14
Plesna predstava
»Vojna, ki se je začela leta 1914, je eden od dogodkov, ki so opredelili naš čas. To je vojna, ki je uničila vse, začenši z našim spominom.« Jean Rouaud
V dvojnem okviru francosko-nemškega sodelovanja in komemoracije prve svetovne vojne predstavljamo plesni projekt »14« francoskega koreografa Didierja Thérona z umetniškim sodelovanjem Thomasa Guggija (Nemčija), ki reflektira stoletno dobo 1914-2014.
Didier Théron je letos, leta 2014, ustvaril predstavo 14 - koreografijo v spomin na leto 1914, koreografijo o vlogi države v naših življenjih včeraj in danes. Gre za politično delo, ki se sprašuje o skupini, solidarnosti, zemlji, teritoriju, republiki. Predstava se sprašuje o mestu, ki ga zaseda čustvo – kako umetniško predstaviti pojme nacije, identitete, vere v identiteto. Kako govoriti o pripadnosti skupini, o rojstvu Evrope, ko se ta trga, o žrtvovanju, o dolžnosti, o spoštovanju. Kako govoriti o 1914 in fizični vojni, smrti, bojnih poljih, ženskah in moških, o čustvih.
Nedavno so v Franciji digitalizirali arhive 1. svetovne vojne, ki nam podajajo dragocene podatke o njej – o življenju mož, ki so se borili na fronti in o njihovih družinah. V predstavo so vključene številne podrobnosti, ki jih je avtor pridobil iz teh arhivov. Predstava se manj ukvarja s spominjanjem, kot se s pripovedjo: o tem, od kod prihajamo, kaj smo pretrpeli, o nemosti. Uprizarja hkrati osebno in univerzalno dramo, strahove, upanja, žaluje za Veliko vojno. Predstava 14 je vstajenje teles v vojni. Telesa odgovarjajo brez besed, v tišini, ki je utišala trpljenje in posledice.
Leto 1914 je postalo 14: okrajšava za grozo in tišino. 14 je "zibelka vseh skrivnosti", bi rekel Jean Rouaud, 14 je genocid, bi dodal Pierre Rabhi, 14 je letnica v naši zgodovini. Govoriti o 14, pomeni govoriti o Veliki vojni, o tem, kako si jo predstavljamo, in to postaviti na oder. Govoriti o 14 pomeni govoriti o naših življenjih.
»14« bo na sporedu:
v soboto, 15. novembra 2014 v Osijeku – Hrvatsko narodno kazalište Osijek
v ponedeljek, 17. novembra 2014 ob 20. uri v Ljubljani – Španski borci
v sredo, 19. novembra 2014 v Zagrebu – Gradsko dramsko kazalište Gavella
Didier Théron je francoski koreograf in plesalec, ki je svojo skupino sodobnega plesa osnoval leta 1988. Od leta 1993 skupina deluje v Montpelierju in nastopa po vsem svetu. Oblikoval se je pri Dominique Bagouet in Mercu Cunninghamu. S Thomasom Guggijem je sodeloval na več nagrajenih produkcijah. Od svojih prvih del dalje je razvijal idejo preoblikovanja odpora v odrski gib, njegovo koreografsko delo pa označujejo grafični in geometrični gibi, pot telesa ter energija in nadzor. Théron se poigrava s snovnostjo in njeno intenzivnostjo, s kompozicijo simbolov v gibanju, pri čemer se približuje vplivom japonskega mojstra Tadashija Suzukija. Koncentracija intenzivnih gibov oblikuje jasne podobe. V zadnjih letih ga je ta raziskava pripeljala tudi do literarnih vplivov (Dostojevski, Beckett, Kafka, Melville, Flaubert) in danes tudi do vizualnih umetnosti. V svojem plesnem ustvarjanju Théron išče različne oblike odpora ter ustvarja politične kreacije.
Thomas Guggi deluje kot koreograf in producent. Leta 1988 je v Vzhodni Nemčiji ustanovil skupino Plesno gledališče Thomasa Guggija. Skupina je od tedaj sodelovala pri več kot 200 različnih dogodkih in produkcijah po vsej Evropi in v ZDA.
_________________________
V okviru gostovanja bo 17. 11. ob 10. uri potekala tudi plesna delavnica z Didierjem Théronom in Thomasom Guggijem, namenjena mlajšim plesalcem, 18. 11. ob 10. uri pa masterclass z avtorjema, namenjen profesionalnim plesalcem, koreografom in drugim ustvarjalcem na področju plesa.
Informacije in prijave: goran.pakozdi@en-knap.com / 01 620 87 90.
__________________________
Gostovanje se navezuje na temo mednarodnega programa letošnje sezone pod imenom STO LET SRAMOTE. XX. stoletje je stoletje filma. Filmske glasbe. In je stoletja plesa. XX. stoletje je prineslo visok tehnološki napredek, veliko izjemnih odkritij, a tudi veliko napak. Kako misliti čas, ki je pravkar minil? Kako ga plesati? Kako ga uprizoriti? In zakaj se sploh z njim ukvarjati? Kdaj preteklost v resnici mine in kdaj se začne prihodnost? Kje se konča minulo stoletje in kam že izginja novo? Ali ni ves ta napor potreben samo zato, da se doživi, razume sedanjost?
V okviru mednarodnega programa Uvoz-izvoz v produkciji Zavoda EN-KNAP, ki kontinuirano prinaša vrhunsko mednarodno produkcijo sodobnih uprizoritvenih umetnosti v Španske borce.
« Napovednik|Ples in gledališče
Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90