Predavanji Steva Paxtona

Predavanji Steva Paxtona
Sloviti ameriški eksperimentalni koreograf in plesalec Steve Paxton (roj. l. 1939 v Arizoni), ki je že od leta 1961 ena ključnih figur sodobnega plesa, svoj odmevni solo Bound trideset let po nastanku ponovno prihodnji četrtek v Španskih borcih uprizarja skupaj s skoraj štirideset let mlajšim slovenskim plesalcem Jurijem Konjarjem.
Paxtona bomo že to nedeljo celovito predstavili skozi dve njegovi predavanji, kar je izjemna priložnost za srečanje z ustvarjalcem in njegovo plesno zgodovino. Prvo predavanje (ob 16. uri) je kot uvod v sodobni ples in njegovo zgodovino primerno tudi za splošno javnost, v drugem predavanju pa bo skupaj s Konjarjem predstavil proces obnove predstave Bound.
Prihodnji četrtek bo po predstavi Bound sledil tudi pogovor z ustvarjalcema.
PROGRAM DOGODKOV:
Nedelja, 13. april
Ob 16:00
Kratka zgodovina plesa z vidika zunanjega opazovalca
/A Short History of Dance From an Outsider’s Point of View
V prvem predavanju bo Steve Paxton predstavil splošen pogled na plesno tehniko in njene implikacije ter na to, kako je ples postal kulturna institucija, kar bo prepletal z lastno plesno zgodovino.
Ob 18:30
Očitni problemi improvizacije
/The Obvious Problems of Improvisation
V drugem predavanju bo Paxton razpravljal o nemogoči situaciji, v kateri se je znašel z Jurijem Konjarjem pri obnovi svojih solov. In o užitku pri tem procesu. Pri tem predavanju se mu bo pridružil tudi Konjar. Pogovor bo preko skypa iz New Yorka moderirala francoska plesna strokovnjakinja Denise Luccioni.
Četrtek, 17. april
Ob 20:00
Bound/Vez (1982), plesna predstava
koreografija: Steve Paxton, performer: Jurij Konjar
Ob 21:00
Pogovor s Stevom Paxtonom in Jurijem Konjarjem.
Pogovor bo povezovala Jedrt Jež Furlan.
Na predavanji in pogovor je vstop prost.
______________________________
O Stevu Paxtonu
Paxtonovo sodelovanje z radikalnim gibanjem avantgardnega plesnega kolektiva Judson Dance (1962-1094), katerega soustanovitelj je, in razvoj kontaktne improvizacije v 1970. letih, sta pustila neizbrisen pečat na sodobni ples.
Judson Dance je bil v zgodnjih 60. letih prostor sodelovanja neformalne skupine plesalcev, filmskih ustvarjalcev, skladateljev, pisateljev in drugih umetnikov, ki je delovala v Greenwichu, New York. Kolektiv je zavračal omejitve teorije in prakse modernega plesa in razvil temelje postmodernizma v plesu, njegova dediščina pa je ostala v sodobnem plesu vse do današnjih dni, tudi preko obsežnega opusa sodelujočih umetnikov, med njimi Trishe Brown, Davida Gordona, Yvonne Rainer in Steva Paxtona.
V 1960. letih je bil Paxton član skupine Joséja Limóna, med letoma 1961 in 1964 pa je plesal za koreografa Merca Cunninghama, ki velja za eno ključnih imen sodobnega plesa. V 1960. letih je Paxton začel sodelovati z drugimi umetniki postmodernega gibanja v New Yorku, poleg Judson Dance je bil tudi član kolektiva Grand Union.
Je avtor kontaktne improvizacije, danes ene ključnih plesnih oblik, ki jo je začel razvijati leta 1972. Čeprav jo je Paxton začel kot dvotedenski projekt, serijo svojih predstav skupaj s 17 študenti in kolegi, pa se je v kratem času razširila po vsem svetu. Pri kontaktni improvizaciji se osebi gibljeta v konstantnem spontanem stiku/kontaktu ter v nenehnem gibalnem in fizičnem dialogu (npr. dotik hrbta z zapestjem, rame z nogo, glave s stopalom, hrbta s hrbtom ipd.).
Med njegovimi odmevnimi zgodnjimi deli so Proxy (1961), Physical Things (1966) in Satisfyin’Lover (1967). Podobno kot njegovi postmoderni sodobniki je Paxton preizpraševal uveljavljene plesne parametre in uporabljal gibanje, kot sta hoja in tek, ki tradicionalno nista spadala v plesni vokabular. Ta gibalni leksikon lahko v nasprotju z bolj ekskluzivističnimi plesnimi oblikami, kot je balet, ki zahtevajo izjemno tehnično dovršenost, plešejo vsi gibalno neovirani posamezniki.
V zadnjem obdobju Paxton pogosto sodeluje s slepimi in gibalno oviranimi plesalci, sodeluje pa tudi z drugimi znanimi imeni sodobnega plesa, kot so Trisha Brown, Robert Ashley, Boris Charmatz, Kathy Duck, Lisa Nelson in Vera Mantero.
« Napovednik|Izobraževanje|Ples in gledališče
Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90