Sledovi gibov / Traces of Movements

Sledovi gibov / Traces of Movements
Glasba-film-performans
Ustvarjalni opus inovativnega skladatelja, glasbenika in filmskega ustvarjalca Thierryja De Meyja (1956) je bogat in žanrsko izjemno raznolik. Ustvarja z največjimi koreografi sodobnega plesa, kot sta Wim Vandekeybus in Anne Teresa De Keersmaeker, za katere je mnogo več kot le skladatelj. Med njegovimi ključnimi deli so velike stvaritve sodobnega plesa in umetnosti: Rosas danst Rosas (soavtor glasbe za predstavo in režiser istoimenskega filma), Amor constante, April me, Kinok (koreografije A. T. De Keersmaeker), What the body does not remember, Les porteuses de mauvaises nouvelles, Le poids de la main (koreografije W. Vandekeybusa), Dantons Töd (režija Bob Wilson) idr.
Njegovo delo prežema instintivni občutek za gibanje, kar mu omogoča ukvarjanje s širokim spektrom žanrov. Njegovo glasbeno in filmsko ustvarjanje vodi želja, da bi telo ali telesa doživela ritem ter glasbeni pomen razkrila avtorju, samemu izvajalcu in občinstvu. Med drugim je razvil poseben sistem pisanja glasbe za gib, ki ga uporablja v delih, kjer so vizualni in koreografski vidiki prav tako pomembni kot gibi, ki proizvajajo zvok, kot je to v Musique de tables (1987) in Light Music (2004).
Je soustanovitelj skupine Maximalist!, ki je bila osnovana z namenom preigravanja skladb, ki sta jih de Mey in Peter Vermeersch (ki sta prej igrala v skupini Union, avangardnem punk/jazz/klasičnem bandu) napisala za koreografije Wima Vandekeybusa. Zasedba Maximalist! preigravala spoj avantgardnega jazza in minimalistične glasbe (odtod tudi kontrastno ime skupine).
De Meyjevo glasbo so izvajali veliki ansambli, kot je kvartet Arditti in skupina Hilliard Ensemble, London Sinfonietta, Ensemble Modern, Muzikfabrik in Simfonični orkester mesta Lille. De Meyjeve instalacije, v katerih so v interkakciji glasb, ples in video, so bile predstavljene na bienalih v Benetkah in Lyonu ter v številnih muzejih. Za svoje delo je prejel številne domače in mednarodne nagrade (Bessie, Eve du Spectacle, Unesco, FIPA, itd). Svoje znanje posreduje tudi na številnih seminarjih, konferencah in poletnih tečajih. Od ustanovitve plesne akademije PARTS, ki jo vodi Anne Teresa De Keersmaeker, je vodja programa kompozicije za koreografijo, več njegovih študentov pa je uživa mednarodni sloves.
Od leta 2005 je de Mey eden štirih umetniških direktorjev Charleroi Danses skupaj s Pierrom Droulersem, Michele Anne De Mey in Vincentom Thirionom.
V Španskih borcih bo predstavil raznolik izbor ključnih del iz svojega impresivnega repertoarja. Izvedel ga bo skupaj z inovativnim tolkalcem in dirigentom Jeanom Geoffroyjem, ki v svojih delih raziskuje vzajemno povezanost giba in zvoka in je že zadnjih 30 let redni gost prestižnih festivalov po vsem svetu.
Pred večernim programom bo de Mey ob 15.30 vodil glasbeno delavnico o ustvarjanju glasbe za film ("master class").
Informacije in prijave: goran.pakozdi@en-knap.com
PROGRAM VEČERA
- Prélude à la mer: 17min (vizualno glasbeno delo)
- Musique de tables : 8 min (vizualno glasbeno delo)
- J.S. Bach: Chaconna iz Partite 02 v D : 8 min (v živo, Jean Geoffroy)
- Dom Svobode ("stena") : 6 min (plesni film)
- Rosas danst Rosas (odlomki) : 20 min (plesni film)
- Light Music: 22 min (v živo, Jean Geoffroy; vizualno glasbeno delo)
Prélude à la mer_vizualno glasbeno delo (17min)
Preludij k favnovemu popoldnevu, glasba, ki jo je Claude Debussy napisal po navdihu pesmi Favnovo popoldne (1876) Stéphana Mallarméja, je pretanjena glasbena poezija o minljivem, odsotnosti in izbrisu.
Koncept in režija: Thierry De Mey / Koreografija: Anne Teresa De Keersmaeker / Charleroi Danses, 2009
Musique de tables_vizualno glasbeno delo (8 min)
Trije tolkalci, ki so si za svoj instrument izbrali mizico: položaji prstov in rok ter ritmični vzorci so kodificirani v repertoarju izvirnih simbolov glasbe. Raziskava pretanjene meje med glasbo in gibom, ki proizvede zvok, pokaže na razmejitveno črto med plesom in glasbo.
Koncept in glasba: Thierry De Mey
/ Charleroi Danses, 1998
J. S. Bach, Chaconne, iz Partite 02 v D_z Jeanom Geoffroyjem (v živo)_(8 min)
Dom Svobode (»stena«)_plesni film (6 min)
Odlomek iz plesnega filma EN-KNAP, v katerem se gib upira težnosti. De Mey je avtor glasbe in oblikovalec zvoka za film. »Kovač in Podgoršek v filmu na najbolj presunljiv način priznata, zakaj bežita proč od tal: zato, da bi bolje videla, od kod prihajata.« (Stojan Pelko)
Koncept: Iztok Kovač, Sašo Podgoršek / Koreografija_Iztok Kovač / Režija_Sašo Podgoršek / EN-KNAP, 2000
Rosas danst Rosas (odlomki)_ plesni film (20 min)
Odmevni plesni film v režiji Thierryja de Meyja na podlagi kultne istoimenske koreografije (vendar mnogo krajši), je posnet v Leuvenu v slikovitih prostorih nekdanje tehnične šole arhitekta Van de Veldesa, de Mey pa v fillmu spretno uporabi vse njene prostorske in geometrične odlike. Ostra ritmična montaža ustvarja osupljivo vizualno dinamiko, ki je v prepletu s koreografijo. Zasedba plesalcev v filmu je večgeneracijska, kar podčrtuje koncept razvoja in brezčasnosti dela.
Režija_Thierry De Mey / Koreografija_Anne Teresa De Keersmaeker / Glasba_ Thierry De Mey, Peter Vermeersch / Avila & Sophimages, 1997
Light Music_z Jeanom Geoffroyjem (v živo)_vizualno glasbeno delo (22 min)
Light Music (Lahka glasba) je eno de Meyjevih ključnih del. Light Music premika meje med gibi, ki proizvajajo zvok, in med plesnimi gibi, ter transfigurira gibe performerja, ki se sam sooča z občinstvom. Kompozicija se poigrava s poetsko dvojnostjo giba. Gib in glasba korelirata, trčita, proizvajata in zadržujeta vzajemnost ter nas priganjata h kaosu, in seveda k tišini. V Light Music se izvajalec osvobaja gibalnih omejitev ter pridobi samostojnost pri interpretaciji in kar največjo odgovornosti pri obvladovanju zvočnih in glasbenih sprožilcev.
»Neznaten gib roke ali telesa, linija ali upogib lahko izrazijo vse. Vzgib, dih, in vse se zloži na svoje mesto.« Jean Geoffroy
Koncept, glasba_Thierry de Mey / Izvajalec, dirigent/solist_Jean Geoffroy / Charleroi Danses, 2004
« Napovednik|Glasba|Ples in gledališče
Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90