Koreomanijaki

Koreomanijaki
plesna predstava
O predstavi
1518. Mesto Strasbourg je v visoki pripravljenosti. Na osrednjem mestnem trgu izbruhne epidemija plesa, ki kasneje dobi ime ples svetega Vida, Chorea Lasciva, plesna manija ali koreomanija. Gre za bolezen, zaradi katere posamezniki ali večje skupine ljudi iz nepojasnjenega razloga začnejo plesati dokler ne omagajo.
Pojav, ki še danes buri duhove je tema plesne predstave Koreomanijaki romunske koreografinje Simone Deaconescu, ki v Center kulture Španski borci prihaja v okviru festivala Plesna Vesna Zavoda EN-KNAP. Gre za dokumentarno fikcijo v sedmih dejanjih, ki kronološko spremlja izbruh epidemije v Strasbourgu, ki je prizadela več sto ljudi. Predstava na duhovit način postavlja pod vprašaj način, kako se odločimo gledati na ples, začenši s serijo pričevanj takratnih učenjakov, ki temeljijo na psevdoznanosti, teologiji in srednjeveški znanstveni fantastiki, s čimer se predstava močno približa sodobnim fenomenom, ki se odvijajo na socialnih omrežjih.
O avtorici
Simona Deaconescu je romunska koreografinja in filmska ustvarjalka, ki ustvarja na različnih področjih umetnosti. V svojih kreacijah se loteva družbenih konstruktov, ki mejijo na znanstveni fantastiki, in jih spreminja s pomočjo ironije in črnega humorja.
Diplomirala in magistrirala je na oddelku za koreografijo Nacionalne univerze za gledališče in film v Bukarešti. Prejela je štipendijo danceWEB (2014), nagrado CNDB - Nacionalnega centra za ples v Bukarešti (2016), bila je umetnica Aerowaves Twenty18 (2018) in Springboard Danse Montréal Emerging Choreographer (2019). V letih 2019 in 2020 se je kot rezidenčna umetnica evropskih projektov "Moving Digits" in "Biofriction" ukvarjala z razvojem umetniškega dela povezanega z mikrobiologijo in nastavitvami navidezne resničnosti. V leta 2022 je pridružena umetnica pri CNDB.
Njena dela so bila predstavljena na festivalih, gledaliških odrih, galerijah, muzejih in arhitekturnih znamenitostih po Evropi in severni Ameriki. Leta 2014 je ustanovila lastno plesno skupino Tangaj Collective.
Spremljevalni program:
SRE, 11. maj
18:00, bralnica
Oder360 in praksa - producenti in ustvarjalci
Gostji pogovora sta Simona Semenič in Enya Belak.
Zavod EN-KNAP v sodelovanju s Centrom za Kreativnost, pri Muzeju za arhitekturo in oblikovanje, v okviru projekta Oder360 od 11.5. do 10.6. 2022 poleg prezentacij del v virtualnem okolju vabi tudi na serijo informativnih predavanj in pogovorov, s katerimi želimo zainteresirani javnosti predstaviti projekt Oder360: njegov potencial, njegovo podstat, avtorske refleksije izbranih umetnic, uporabljeno VR tehnologijo in naše pristope k virtualizaciji sodobnih uprizoritvenih praks ter možnosti, ki jih ponuja širši kontekst navidezne resničnosti.
Projekt je del partnerske mreže Platforme Center za kreativnost. Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.
« Napovednik|Ples in gledališče
Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90