Španski novi val

Španski novi val

dvojni plesni večer

V Center kulture Španski borci prihajata španec Jesús Rubio Gamo in katalonka Núria Guiu Sagarra s svojima solo koreografijama, v tej sezoni izbranima v top 20 mednarodne plesne mreže Aerowaves. »Zdaj, preden ostarimo« je delo, v katerem španski avtor preizprašuje minevanje časa in se sooči s težo, ki jo staranje plesnega telesa prinese s seboj, kar pa čudovito poveže glasba pionirja elektronske glasbe, Ryuichija Sakamote. Springback Academy je delo opisalo kot: »…ena oseba, ki je inkarnacija celotnega vesolja, melanholije in poguma…«.   V drugem delu večera pa bomo spoznali Núrio Guiu Sagarro, koreografinjo in učiteljico joge iz Barcelone. Predstava »Všečki« temelji na dveh popularnih fenomenih Youtube-a; priredb znanih koreografij in videih različnih jogijskih pristopov. Umetnica se publiki približa iz socio-antropološke perspektive s tem, da nam govori o vrednosti všečka v tej digitalni družbi.
-------------------------------------------
Jesús Rubio Gamo: ZDAJ, PREDEN OSTARIMO

Delo je bilo izbrano za Aerowaves 2018
Dolžina: 30 min

»Star sem 34 let. Zadnjih pet let je bilo težavnih za mene. Evropa je ponorelo okolje. Počutim se izgubljenega. Moji prijatelji se počutijo izgubljene. Postajamo stari, nekoliko prestari, da bi nadaljevali s plesom. Vendar kljub vsemu plešemo; čez dan spimo in ponoči hodimo ven v upanju, da se ne bi ozirali na stanje stvari. Vse gre tako hitro…
Zdaj, preden ostarimo je moj poskus vzpostavitve prostora za refleksijo;  prostora, kjer se počutim varno pred hitrostjo v kateri živimo. Je solo o minevanju časa; je ples, ki dovoljuje užitek ob gibanju in sestavlja formalno arhitekturo, ki je podlaga za izbruh čustev.«

Jesús Rubio Gamo, plesalec in koreograf o svojem delu.

Jesús Rubio Gamo je plesalec in koreograf, ki živi in dela v Madridu. Po zaključku študija baleta in sodobnega plesa na Royal School of Dramatic Art je prejel sredstva MAE-AECI za študij plesa v tujini. Preselil se je v London, kjer je zaključil študij koreografije na London Contemporary Dance School. Študiral je še uprizoritvene umetnosti v Museo Nacionale de Arte Reina Sofia v Madridu. Njegova dela se uprizarjajo na nacionalnih in mednarodnih festivalih (Escena Contemporánea, Madrid; Touch Wood, London; FAEL, Lima; Les Plateaux, La Briquetterie-Paris; Tanzfaktur, Cologne; ARC for Dance, Athens or Romaeuropa Festival, Italy) in v muzejih in nekonvencionalnih javnih prostorih. Bil je rezidenčni umetnik v institucijah kot so La Casa Encendida and Teatros del Canal (Madrid), The Place (London), La Caldera (Barcelona), Auditorio de Tenerife or Dantzagunea and Ballet Biarritz (Aterpean). Njegovi zadnji deli, »Bolero« in »Zdaj, preden ostarimo« sta bili izbrani za Aerowaves 2017 in 2018.

»Fizično in čustveno popotovanje, ki nas od popolne mirnosti pripelje do srce parajočega stanja, ki spominja na slikarije Francisa Bacona.«
Omar Khan, za Susy Q Magazine o Zdaj, preden ostarimo

-------------------------------------------
Núria Guiu Sagarra: VŠEČKI

Delo je bilo izbrano za Aerowaves 2018
Trajanje: 50min

Predstava VŠEČKI se ukvarja z dvema najpopularnejšima fenomenoma kanala youtube: s priredbami plesnih koreografij in videi, ki prikazujejo raznolike jogijske tehnike. Núria Guiu Sagarra se občinstvu približa iz socio-antropološke perspektive, in sicer z nagovorom o družbeni vrednosti »všečka« v tej digitalni družbi.

Videi, ki prikazujejo koreografije narejene po podlagi popularnih skladb na kanalu Youtube prejemajo po milijone ogledov in všečkov. Posamezniki ustvarijo koreografije na znane skladbe z namenom, da bi bile kasneje na novo interpretirane in ponovno posnete s strani drugih uporabnikov youtube-a. Tako se rodi fenomen Cover dance, ki izvira iz Južne Koreje.

Predstava VŠEČKI pa svojo material za gib jemlje iz še enega popularnega internetnega fenomena, iz joge. Ravno internet je tisti, ki je omogočil nenaden pojav mnogoterih hibridnih oblik joge kot so: Yogalates, yogavoga, yoga­dance, yogabeer, yogagoat, yoganude, yogarave…

Všečki so virtualno orodje, ki ga na družbenih omrežjih dandanes uporabljajo številni uporabniki interneta, predvsem pa mlajše generacije. Razlogi zakaj nekdo želi prejeti ali dati všeček so različni. Za nekatere je to močno orodje za izražanje empatije in podpore določeni vsebini ali osebi. Za druge pa všeček odpira novo dimenzijo, ki je povezana s prestižem in denarjem. Glede na to, da se danes mnoga podjetja močno osredotočajo na všečke na družbenih omrežjih zaradi tržnih razlogov, postajajo le-ti vedno večji simbol družbenega prestiža.

In kakšna je povezava med všečki in telesom, njegovo obliko in podobo, ki sta tako velikokrat izpostavljeni preko socialnih omrežij? Kakšno mesto ima všeček, kot nov simbol družbenega prestiža v odnosu do lastne komercializacije in posredno komercializacije telesa ter njegove podobe skozi internet? Ko govorimo o všečkih, ali govorimo samo o pritisku gumba na netu? Ali pa hkrati govorimo o našem prebiranju, razumevanju in pogledu na druge ljudi?

Núria Guiu Sagarra je plesalka in koreografinja, ki živi in dela v Barceloni. Po diplomi na »Institut del Teatre” se je pridružila ITDansa Youg Company plesni skupini. Kasneje je sodelovala s številnimi skupinami, med drugimi z Gisele Vienne, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company (Kamuyot, Riksteatern/Sweden), Carte Blanche Dance Company, La Veronal, Jasmin Vard¬imon, Kobalt Works, Ingri Fiksdal. Zaradi študija antropologije se kot koreografinja ukvarja s fizičnimi praksami v odnosu do digitalne kulture. Od 2015 je pridružena umetnica na Sala Hiroshima de Barcelona. Štiri leta je v azijskih državah sodelovala z Arcom Renzom (Kobalt Works)  kot asistentka koreografije. Prav tako je asistirala pri novem delu Gizel’s Vienne, Crowd.

»Núria je divja zver, ki priklene tvoj pogled nase.«
Clàudia Brufau za Núvol o predstavi Všečki

»Čudovito ustvarjanje diskurza, ki ga podpre izvrstna plesalka. Izvrstna pa ni zgolj zaradi svoje izpiljene in učinkovite plesne tehnike, temveč predvsem, ker je sposobna s telesom izraziti vso to vsebino – kar ples dokončno osvobodi besed.«
Jordi Sora za Escena de la memòria o plesalki Núrii Guiu Sagarra


 

Nuria Guiu Sagarra...
Nuria Guiu Sagarra - intervju
Zdaj, preden...
Zdaj, preden ostarimo - trailer1
Zdaj, preden...
Zdaj, preden ostarimo - trailer
Všečki - trailer
Všečki - trailer
Jesus Rubio Gamo -...
Jesus Rubio Gamo - intervju

« Napovednik|Ples in gledališče

Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90

 

ZDAJ, PREDEN OSTARIMO

Ples: Jesús Rubio Gamo / Glasba: Ryuichi Sakamoto / Svetovanje: Marta Alonso and Elena Córdoba / Oblikovanje svetlobe: Carmen Martínez / Kostumografija: Naldi Fernandes / Fotografija: Jesús Vallinas / S podporo: DT Espacio Escénico, Comunidad de Madrid, Conde Duque in Teatros del Canal

------------------------

VŠEČKI

Režija, koreografija in izvedba: Núria Guiu Sagarra  / Umetniška asistenca: Esther Freixa and Sónia Gómez  / Svetovalec za kostume: Nestor Reina  / Fotografija in video: Alice Brazzit  / Oblikovanje luči in glasba: Núria Guiu Sagarra (Byetone, William Basinski, Mike Posner, Ed Sheeran)  / Rezidenčni projekt: Cra’p, Konvent.0, Espai Bokashi, La Blanca and Sala Hiroshima de Barcelona.
-------------------------------------------
Izvršna producentka programa Plesna Vesna: Karmen Keržar / Uredništvo in stiki z javnostjo: Nina Smerkol / Marketing: Goran Pakozdi / Tehnična izvedba: Gal Škrjanec Skaberne, Omar Ismail, Hotimir Knific, Aleksander Plut, Leon Curk, Špela Škulj / Vodja tehnične ekipe Španskih borcev/EN-KNAP: Jaka Šimenc / Umetniški vodja CK Španski borci, direktor in umetniški vodja Zavoda EN-KNAP: Iztok Kovač / Direktorica CK Španski borci, vodja programa in produkcije Zavoda EN-KNAP: Marjeta Lavrič

Dvojni plesni večer gostuje v okviru celoletnega festivala Plesna Vesna, ki prinaša svežo, avantgardno evropsko produkcijo sodobnega plesa in sodobnih uprizoritvenih umetnosti.


 



Pokrovitelj gostovanja je Veleposlaništvo Španije v Sloveniji.




Program Zavoda EN-KNAP podpirata: Mestna občina Ljubljana – oddelek za kulturo (ki podpira tudi dejavnost Španskih borcev) in Ministrstvo za kulturo RS.

 

 


Velika dvorana

Trajanje: 90 minut

Vstopnice:
12 eur; 8 eur dijaki, študenti; upokojenci, brezposelni vstop prost

 

Center kulture Španski borci
Zaloška 61
1110 Ljubljana

Blagajna:
+386 (0)1 620 87 90

Uprava:
+386 (0)1 620 87 84

Email:
info@spanskiborci.si

Zemljevid

Kako do nas