Men Baladein - Iz dveh dežel
Men Baladein - Iz dveh dežel
Koncert
Avtorski projekt Men Baladein - Iz dveh dežel temelji na ideji slovensko-sirske violinistke Sausan Hussein. Predstavlja povezovanje glasbenega izročila dveh kultur, iz katerih izhaja avtorica, v glasbeno celoto, ki je nastala iz kompozicij na slovenske in arabske ljudske teme. Zven alpskih zvokov, melodij polke, valčka, arabskih ritmov in makamov , združenih v kompoziciji, je prav takšen, kakor življenje otrok dvojnega porekla, razpeto med dvema različnima svetovoma. “Sem od tu in tam, pa vendar od nikoder”, je bila misel mlade umetnice, s katero se je večkrat spopadala med svojim odraščanjem. Novonastala dela ponazarjajo razlike in podobnosti obeh svetov ter obenem odražajo avtoričina notranja občutja ob iskanju lastne identitete med dvema različnima kulturama.
Koncert je sestavljen iz dveh delov, prvi del zajema dela slovenskih in sirskih skladateljev, v drugem delu pa bo predstavljena avtorska glasba.
Program:
1. D. Succari (1938-2010): Sirski plesi (Sultan iz Damaska, Ples na dvoru, Ples jezdecev)
2. A. Srebotnjak (1931-2010): Slovenski ljudski plesi (Koroška, Štajerska, Gorenjska, Bela krajina, Primorska, Rezija, Prekmurje)
3. V. Komitas (1869-1939): Krunk
4. Sh. Alhamwy (1982): Scena III – Na Egejskem morju; Lullaby for dead Syrian Children
5. M. Alyamani: Sea Waves, fantazija na sirsko ljudsko temo
6. V. Atanasovski (1977): Midnight Summer Concerto I
7. S. Hussein & T. Povh: Hanin – Nostalgija
8. S. Hussein & T. Povh: Intizar – Pričakovanje
9. S. Hussein & T. Povh: Sukun – Spokojnost
10. S. Hussein: Ihtifal – Slavje
Prvi del koncerta sestavljajo dela skladateljev 20. stoletja ter sodobnih mladih skladateljev, ki sovpadajo z idejo koncepta “iz dveh dežel”. Izbrane kompozicije sirskih skladateljev (Succari, Alhamwy, Alyamani) v Sloveniji še niso bile izvedene, prav tako pa se Srebotnjakovi ljudski plesi le redko pojavljajo na standardnih koncertnih repertoarjih slovenskih dvoran. Midnight Summer Concerto V. Atanasovskega, ki je bil prvotno napisan za komorni godalni orkester, sta za violino in klavir priredili Sausan Hussein in Tamara Povh. V prvi del je vključena tudi skladba armenskega skladatelja Vardapeta Komitasa, Krunk, ki je nastala po armenskem genocidu leta 1915, in je tako glasbeno-vsebinsko kot kulturno-zgodovinsko povezana z ostalimi deli programa.
Izvajalci: Sausan Hussein, violina, Tamara Povh, klavir z gosti: Andrej Hrvatin, tolkala, Ali. R. Taha, vokal & komorna skupina Violinissimo.
« Napovednik|Glasba
Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90