Skriti prezir do šibkosti: Individualna in institucionalna infantilizacija starih
Skriti prezir do šibkosti: Individualna in institucionalna infantilizacija starih
Okrogla miza v ciklu pogovorov v Španskih borcih
Skriti prezir do šibkosti:
Individualna in institucionalna infantilizacija starih
Infantilizacija je vedenjski vzorec, pri katerem oseba z avtoriteto obravnava starega človeka kot otroka. Gre za prakso poniževanja, ki ne le zmanjšuje posameznikovo samopodobo temveč tudi predstavlja zdravstveno tveganje za razvoj kognitivnih motenj. Ker je večina starih infantilizrana na podlagi stereotipov o njihovih mentalnih in fizičnih zmožnostih, jo uvrščamo med oblike nenamerne verbalne zlorabe starih.
Kaj se v družbi, kjer sta zdravje in sreča norma, kjer je vsako drugačno stanje nenaravno in individualna krivda posameznika, zgodi s tistimi starimi, ki ne živijo z ideali produktivnosti, učinkovitosti in neodvisnosti?
Smilijo se nam. Tako se nam smilijo, da se prisilimo in jih ’pretvorimo’ tako, da ta pretvorba dokazuje, kako zelo imamo prav, ko se nam smilijo. Gre za zelo znano psihološko dejstvo, da pogosto dojemamo in oblikujemo stvarnost skladno z našo potrebo, da bi jo razumeli, namesto da bi jo videli tako, kot je.
V tem je izvor tako individualne kot institucionalne infantilizacije starih. Infantilizacija je vedenjski vzorec, pri katerem oseba z avtoriteto obravnava starega človeka na otroški način. Vsi poznamo primere, ko se zdravniki, oskrbovalci, otroci ali celo partnerji s starimi, pogovarjajo počasi in glasno, hkrati stavke poenostavljajo, uporabljajo otroško besedišče in pomanjševalnice.
Omenjene infantilizirajoče govorne vzorce navadno vidimo kot ljubeče in podporne, ostajamo pa slepi za dejstvo, da lahko ponavljajoča se uporaba pokroviteljskega govora starim onemogoča interakcijo na nivoju kompetnece, ki jo dejansko imajo, kar lahko zniža dejanske nivoje sposobnosti. Stari ljudje niso otroci, so odrasle osebe s specifičnimi značilnostmi, individualnimi željami in potrebami. Pokroviteljski način govora, s katerim se jih neredko naslavlja, ni le ponižujoč in žaljiv, je tudi oblika verbalne zlorabe, ki lahko vodi do resnih psiho-fizičnih posledic.
Z eksperti bomo razjasnili ključna vprašanja povezana z infantilizacijo, kot je denimo vpliv infantilizacije na razmerje moči znotraj intimnega partnerstva, spregovorili o načinih ohranjanja dominantnega položaja oskrbovalcev v domovih za ostarele in drugih totalnih institucijah, se dotaknili povezav med apatijo, depresijo, agresijo, demenco in infantilizacijo, prakso infantilizacije umestili v širši družbeni kontekst splošnega prezira do šibkosti in ponudili nekaj razmislekov, kako minimizirati zlorabo starih.
Na okrogli mizi bodo sodelovali:
- dr. Mateja Kožuh Novak, slovenska političarka, poslanka, zdravnica ginekologinja in nekdanja predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije
- dr. Breda Sobočan, psihiatrinja, družinska psihoterapevtka in strokovnjakinja s področja prehodov znotraj življenjskih faz
- izr. prof. dr.Vito Flaker, pobudnik gibanja za deinstitucionalizacijo, kritik totalnih ustanov in predavatelj na Fakulteti za socialno delo
« Napovednik|Humanistika|Izobraževanje|Kulturna vzgoja
Center kulture Španski borci, Zaloška 61, 1110 Ljubljana
Blagajna je odprta med delavniki od 17. do 19. ure ter uro pred prireditvami.
blagajna@spanskiborci.si / tel.: +386 (0)1 620 87 90